2500 TL üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Erken Hasat

Filtre
Sayfada 16 - 22 ürün listeleniyor.

ERKEN HASAT ZEYTİNYAĞI

İlk hasattan çok kısa bir süre sonra zeytin meyvesi halen yeşilken yapılır.  İlk hasatla arasında bir hafta kadar bir süre olur. Zeytin en yüksek polifenol değerlerini barındırmaktadır. Asitlik değeri de çok düşüktür. Bu değer %0,1 – %0,2 arasıdır. Binde bir binde iki…

Erken hasat dönemi (Coğrafya ve iklim koşullarına göre değişlik gösterse de) 20 Eylül ile 20 Ekim arasıdır. Aynı zeytin bahçesi için bile seneden seneye hava koşullarının etkisiyle değişiklik gösterebilir. Eylül ayı itibariyle meyveler gün gün incelenir. Dirilikleri, renkleri, yapısal bütünlükleri vb. detaylar sıkım tarihinin tayininde çok önemlidir.

Erken hasat zeytinyağlarında, meyvenin çeşidine göre farklı dozda yakıcılık olur. Bu yakıcılık zeytinyağının polifenol açısından güçlü olduğunu gösterir. Sağlıklıdır. Dengeli ve sağlıklı yaşam konusunda destekleyici bir gıdadır. Kalp rahasızlıkları riskini düşürür, beyin ve damar sağlığı için önemlidir, tüm kanser türlerine karşı koruyucudur ve antioksidandır. Bunların yanında saç telleri için çok faydalı ve güçlendirici, cilt bakımında nemlendirici ve besleyici olarak etkilidir.

Hasat dönemi bahçenin büyüklüğüne göre değişmekle beraber ortalama 10 gün kadar sürer. Zeytinle toplandıktan sonra bekletilmez. Dalından kopmuş meyveler güneşten sakınılarak, dört saat içerisinde sıkım tesisine getirilir ve sıkılır. Sıkım iklimlendirilmiş ortamda 18-19 dereceye ayarlanmış ekipmanlarla yapılır. Bu sayede elde edilen zeytinyağı “soğuk sıkım” olur.

Fitreden geçirilen erken hasat zeytinyağları argon gazı sıkılmış tanklarda saklanır. Havadan daha ağır olan bu gaz dolum yapılmış tanka, zeytinyağının üzerine basılır. Bu sayede havayla teması tamamen kesilir. Zeytinyağının ömrü uzar. Şişelemeler tank içine hava kaçırmayan musluklar marifetiyle yapılır. Şişelenen zeytinyağına da argon gazı basılır. Argon hiçbir zararı olmayan ve zeytinyağı ile karışmayan bir gazdır.

Erken hasat zeytinyağı mezeler, salatalar, soğuk yemekler için idealdir. Sıcak yemeklerde de kullanılabilir ancak bunun için olgun hasat zeytinyağı tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Lütfen bekleyin…