2500 TL üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Zeytin

Filtre

ZEYTİN

Trilye çeşidi kuru sele zeytinlerimiz hem kahvaltılık hem de yemekliktir. Az tuzlu olması sağlık açısından çok önemsediğimiz bir husus.

Yeşil ya da siyah farketmeksizin zeytinin faydaları saymakla bitmez;

Kalp rahasızlıklarına karşı koruyucudur.

Oleik asidi açısından zengin zeytin meyvesi kötü kolestrolün düşürülmesinde etkilidir. Kan basıncını düzenleyerek kalp krizi riskini düşürür.

Kemikleri besler, güçlendirir. Kemik kalitesi ve yoğunluğunun düşmesi ile birlikte osteoporoz hastalığı ortaya çıkar. Bu kırık ve çaylak riskini çok artırır. Zeytin bu kemik yapısını güçlendirici vitamin ve minerallere sahiptir. Bu sayede aynı zamanda çocuklarda kemik gelişimini de destekler.

Beyin sağlığının korunmasında destekçidir. Oksidatif stresin düşürülmesine sebep yardımcı olduğundan beyini yapısal olarak korur. İçerdiği E vitamini alzheimer hastalığı riskini azaltır ve bilinci güçlendirir.

Alerjiler konusunda giderici özellikleri vardır. Tıpkı zeytinyağı gibi zeytini bütün olarak tüketmenin de bağırsak florası için çok faydası vardır.

Göz sağlığında da koruyucudur. Zeytin A vitamini deposudur. Bu da göz için çok faydalıdır.  Katarakt ve sarı nokta hastalıklarında önleyici etkisi vardır.

Aynı zamanda diyabet konusunda önleyici olan zeytin diğer taraftan kişisel bakımınızda kullandığınız, özenle üretilmiş sabun, kolonya, şampuan, saç kremi, nemlendirici vb. bir çok üründe baskın şekilde yer alır.

Turşusu, reçel, ezme, sos gibi birçok farklı formda da tüketilebilir mucize bir meyvedir. Evet doğru okudunuz zeytin meyvedir. Tohum özelliği taşıyan çekirdeği olan tüm ürünler gibi zeytin de meyvedir.

Yeşil zeytin ve siyah zeytin aynı ağacın farklı zamanlar da toplanmış meyvelidir. Zeytin dalından koparıldığı gibi tüketeceğiniz bir meyve değildir. Çok acı bir tadı vardır. Salamura gibi bazı işlemlerden geçirilerek tüketilebilir hale gelir. Bu arada sağlıklı yapısında çok büyük bir kayıp olmaz.

Lütfen bekleyin…