2500 TL üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

İlk Hasat

Filtre

İLK HASAT ZEYTİNYAĞI

İlk hasat, henüz zeytin meyvesi yeşilken yapılır.  Bu dönemde zeytin kendi potansiyeline göre en yüksek polifenol değerlerinde olur. Ayrıca doğru sıkım sürecine tabi tutulmuşsa elde edilen zeytinyağının asitlik değeri de çok düşük olacaktır. Bu değer %0,1 – %0,2 arasıdır.

Türkiye’de ilk hasat dönemi (Coğrafya ve iklim koşullarına göre değişlik gösterse de) 15 Eylül ile 15 Ekim arasıdır. Bu tarihler aynı zeytin bahçesi için bile yıldan yıla iklim koşullarındaki farklılık ile öne gelebilir ya da sarkabilir. Eylül ayı itibariyle meyveler gün gün incelenir. Dirilikleri, renkleri, yapısal bütünlükleri vb. detaylar sıkım tarihinin tayininde çok önemlidir.

İlk hasatta elde edilen zeytinyağları, meyvenin çeşidine göre farklı derecelerde yakıcılık barındırır. Bu yakıcılık zeytinyağının polifenol açısından güçlü olduğunu gösterir. Şifalıdır. Sağlıklı yaşam planlamanızda destekleyici unsurdur. Kalp hastalıkları riskini azaltır, antioksidandır, beyin ve damar sağlığı açısından önemlidir, kansere karşı koruyucudur. Kozmetik açıdan saç tellerini besler, cilt bakımında nemlendirici ve besleyici olarak etkilidir.

Hasat dönemi bahçenin büyüklüğüne göre değişmekle beraber ortalama 10 gün kadar sürer. Bu süreçte zeytinler bekletilmez. Dalından özenle toplanmış zeytinler her gün, dört saat içerisinde sıkım tesisine taşınır ve sıkıma girer. Sıkım iklimlendirilmiş ortamda 18-19 dereceye ayarlanmış ekipmanlarla yapılır. Bu sayede elde edilen zeytinyağı “soğuk sıkım” olur.

Fitreden geçirilen ilk hasat zeytinyağları argon gazı sıkılmış tanklarda saklanır. Havadan daha ağır olan bu gaz dolum yapılmış tanka, zeytinyağının üzerine basılır. Bu sayede havayla teması tamamen kesilir. Zeytinyağının ömrü uzar. Şişelemeler tank içine hava kaçırmayan musluklar sayesinde yapılır. Şişelenen zeytinyağına da argon gazı basılır. Argon hiçbir zararı olmayan ve zeytinyağı ile karışmayan bir gazdır.

İlk hasat zeytinyağı mezeler, salatalar, soğuk yemekler için idealdir. Sanılanın aksine sıcak yemeklerde de kullanılabilir ancak bunun için olgun hasat zeytinyağı tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Lütfen bekleyin…