2500 TL üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Natürel Sızma

Filtre

NATÜREL SIZMA

İlk ve erken hasat zeytinyağlarımız da natürel sızma sınıfındadır. Biz olgun hasat tabirinin tüketiciler tarafında yanlış anlaşılmaması için kullanmamayı tercih ediyoruz. Zira olgun hasat, özensiz üreticiler tarafından yapısal bütünlüğü bozulacak kadar deforme olmuş zeytinlerin de sıkıldığı bir hale getirildi. Bu da elde ettikleri zeytinyağının lezzetsiz ve sağlıksız olmasına  sebep oldu.

Aslında olgun hasat döneminde elde edilen zeytinyağı kendine has bir çok güzelliği barındırır.

Zeytin meyvesi erken hasattan sonra önce mora sonra da siyaha döner. Olgun hasat zeytinyağı mor ve hafif siyaha dönmüş zeytinlerden elde edilir. Polifenol değeri düşük olmamakla beraber ilk ve erken hasat kadar yüksek değildir. Asitlik değeri ise sıkılan  meyveye göre %0,4-%0,8 arasında değişir. Bizim ürünlerimiz ise %0,4-%0,6 arasında asitlik değerindedir. Bu da çok sağlıklı ve besleyici olgun hasat demektir.

Olgun hasatta zeytin/ elde edilen yağ oranı daha yüksektir. Meyve olgun hasatta daha fazla yağ verir.

Olgun hasat zeytinyağı çok sağlıklıdır. En iyi ayçiçek ya da mısır yağından çok daha besleyicidir. Hiçbir zararlı etkisi yoktur. Dengeli ve sağlıklı yaşam konusunda destekleyici bir gıdadır.

Hasat dönemi bahçenin büyüklüğüne göre değişmekle beraber ortalama 10 gün kadar sürer. Rengi mor ve siyaha dönen meyceler toplandıktan sonra bekletilmez. Dalından kopmuş zeytin güneş korunur. Dört saat içerisinde sıkım tesisine getirilir ve sıkılır. Sıkım iklimlendirilmiş ortamda 18-19 dereceye ayarlanmış ekipmanlarla yapılır. Bu sayede elde edilen zeytinyağı “soğuk sıkım” olur.

Fitreden geçirilen olgun hasat zeytinyağları argon gazı sıkılmış tanklarda saklanır. Havadan daha ağır olan bu gaz dolum yapılmış tanka, zeytinyağının üzerine basılır. Bu sayede havayla teması tamamen kesilir. Zeytinyağının ömrü uzar. Teneke dolumları tank içine hava kaçırmayan musluklar marifetiyle yapılır. Şişelenen zeytinyağına da argon gazı basılır. Argon hiçbir zararı olmayan ve zeytinyağı ile karışmayan bir gazdır.

Olgun hasat natürel sızma zeytinyağı soğuk/ sıcak yemekleriniz, sığ kızarmalarınız, et ve tavuk yemekleriniz için harika bir üründür. Tereyağı, ayçiçek yağı ve mısır yağı kullanılması gerektiğini düşündüğünüz tüm yekemler için en doğru yağdır. Sağlıklı ve lezzetlidir.

Lütfen bekleyin…