2500 TL üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Zeytinyağının Rengi Ne Kadar Önemlidir?

En son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim. Zeytinyağının rengi kalitesinin bir göstergesi değildir. Kötü filtreden ötürü zeytin posasının zaman içerisinde zeytinyağını matlaştırmasının bu konudan bağımsız bir başlık olduğunu lütfen unutmayınız.

Zeytinyağının rengi altın sarısının yeşile döndüğü başlangıç noktasından koyu yeşil rengine kadar ulaşan genişlikte bir renk skalasında olabilir.

Zeytinyağının standart/ ideal bir renginin olamasının başlıca sebepleri;
– Zeytinin çeşidi (Yağ elde edilen onlarca zeytin ağacı çeşidi vardır.)
– Hangi hasat döneminde sıkıldığı
– Toprak şartları
– Değişken hava ve iklim koşullarıdır.

Zeytinyağının rengini veren faktör nedir?
Zeytin sıkım takvimi ilk, eken hasat dediğimiz meyveler henüz yeşilken başlar, meyve mor bir renk alana kadar devam eder. Bu takvimde sıkılan zeytinin rengi elde edilen zeytinyağını da etkiler. Zeytine bu yeşil rengi veren etkenlerden en önemlisi polifenoldür. Polifenolden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik.

Zeytinyağının rengi kalitesine dair bir fikir veremez ama matlığı ya da saydamlığı doğru ısıda sıkılıp sıkılmadığı ya da doğru filtreleme yapılıp yapılmadığına dair ipuçları verir. Bu detaylar da zeytinyağının kalitesi hakkında çok önemli faktörlerdir.

Lezzeti ve kokusu bir yana zeytinyağının mat, geçirgen olmayan yapısı çok önemli bir negatif göstergedir. Satın alacağınız zeytinyağında görsel olarak geçirgenliği gözlemlemeniz çok önemlidir.

Sağlığınıza…

Zeytinyağlarımız

    Bir yanıt yazın

    Lütfen bekleyin…